Zbieranie deszczówki, mimo iż nie nadaje się ona do picia, jest rozwiązaniem, które warto propagować nie tylko ze względu na ekologię i występujące coraz częściej niedobory wody, ale również aspekt ekonomiczny. Jak zatem zbierać wodę deszczową? W jaki sposób można ją wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Jak wspomniano we wstępie zbieranie deszczówki to rozwiązanie, które pozwala zapobiegać niedoborom wody, a także uzyskać realne oszczędności. Wynika to z faktu, że w Polsce coraz częściej występują susze, których obszar oddziaływania z roku na rok się powiększa. Mając zatem świadomość tego, że jedynie niewielka ilość wody zużywanej przez gospodarstwa domowe jest przeznaczana do picia i gotowania, warto rozważyć wykorzystywanie deszczówki. Pozwoli to obniżyć rachunki nie tylko za wodę, ale również odprowadzanie ścieków, które naliczane są proporcjonalnie do zużywanej wody kranowej. Jak zbierać deszczówkę? Otóż w teorii wystarczy postawić wiaderko, garnek lub miskę na zewnątrz w trakcie deszczu i poczekać na napełnienie.
Powyższe pomysły na zbieranie deszczówki nie są niestety wydajne, co powoduje, że trudno w ten sposób będzie zgromadzić taką ilość wody, która będzie mogła być wykorzystywana aż do następnego deszczu. W związku z tym warto postawić na bardziej efektywne rozwiązanie, czyli zbieranie deszczówki z rynny. Można to robić na dwa sposoby, a mianowicie wykorzystując w tym celu zbiorniki naziemne lub podziemne. W pierwszym przypadku wystarczy zainstalować w rynnie tzw. łapacz deszczu i ustawić obok niej dedykowany zbiornik na deszczówkę lub zwykłą beczkę, co umożliwi ich szybkie zapełnienie w trakcie opadów deszczu. Warto bowiem wiedzieć, że w czasie kilkuminutowego deszczu z dachu o powierzchni 100 m² możliwe jest zebranie kilkudziesięciu litrów deszczówki, a ilość ta jest uzależniona oczywiście od natężenia deszczu.
Chcąc efektywnie gromadzić deszczówkę, warto zainwestować w zbiornik podziemny, do którego będzie spływała woda z rynien. Zaletą tego rozwiązania jest zarówno estetyka, jak i możliwość stworzenia systemu odprowadzania i gromadzenia wody deszczowej, który połączy ze sobą wszystkie rynny. Poza tym dzięki zastosowaniu pompy oraz filtrów możliwe jest wykorzystywanie zgromadzonej wody deszczowej nie tylko do podlewania zieleni, ale również doprowadzenia jej do domu, np. w celu spłukiwania toalety.
Istnieje wiele różnych sposobów na wykorzystanie deszczówki, dzięki którym można ograniczyć ilość zużywanej wody kranowej, a co za tym idzie uzyskać realne oszczędności i wykazać się proekologiczną postawą. Wśród najczęściej stosowanych rozwiązań wymienić należy m.in.:
Wykorzystywanie wody deszczowej jest korzystne nie tylko ze względów ekonomicznych, ale również ekologicznych, w związku z czym warto wiedzieć o tym, że od kilku lat przyznawane są w naszym kraju dotacje na zakup i montaż systemów umożliwiających zbieranie deszczówki. Dofinansowanie można uzyskać nie tylko w ramach programu Moja Woda, który ma za sobą już trzy edycje, ale również inicjatyw lokalnych, z których mogą skorzystać mieszkańcy danego miasta czy gminy. Co istotne, mogą być one równie korzystne, co dotacje przyznawane w ramach programu rządowego.
Jak uzyskać dofinansowanie? W każdym przypadku podstawą jest przedstawienie faktur dokumentujących koszty poniesione w związku z zakupem zbiorników na deszczówkę lub stworzeniem instalacji umożliwiającej jej gromadzenie. Wynika to z faktu, że w ramach dofinansowania pokrywana zostaje określona część wydatków, a maksymalna wartość dotacji może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Możliwość skorzystania z dofinansowania może stanowić zatem kolejny argument za tym, by zacząć zbierać deszczówkę, a co za tym idzie zadbać nie tylko o własny portfel, ale również dobro planety.
Podsumowując, należy stwierdzić, że zbieranie deszczówki nie jest trudne, a wodę deszczową można wykorzystać na różne sposoby. W związku z tym już teraz warto zapoznać się z naszą ofertą zbiorników, które są dedykowane do gromadzenia, przechowywania oraz dystrybucji wody.
Zobacz zbiorniki na wodę Kingspan w naszej ofercie: https://petromex.pl/oferta/zbiorniki/zbiorniki-na-wode/