Na stacjach benzynowych bywamy wszyscy – kilka razy w miesiącu, niektórzy nawet kilka razy w tygodniu. Tankujemy zarówno pojazdy prywatne, jak i służbowe, kupujemy paliwo także w innych celach. Robimy to poniekąd automatycznie, tak jak naturalne jest dla nas poruszanie się na co dzień samochodami. Podwyżki cen paliw w ostatnim czasie zrodziły wiele wątpliwości, jednak wciąż dosyć rzadko stawiamy sobie pytanie: co wchodzi w cenę paliwa? Czy wiemy, z czego składają się ceny paliwa i za co tak naprawdę płacimy?
Drastyczny wzrost cen paliw w ostatnich miesiącach spowodował zwiększenie zainteresowania tym tematem, zwłaszcza wśród tych, którzy na paliwo poświęcają znaczną część budżetu. O cenach paliw w Polsce nie decyduje Urząd Regulacji Energetyki, prezes konkretnej spółki paliwowej czy minister finansów w polskim rządzie. Bieżąca cena paliwa – zarówno w Polsce, jak i w innych krajach – zależy od europejskiego i światowego rynku. Na ich koszt mają wpływ m.in. cena ropy naftowej, wysokość opłaty paliwowej czy też aktualne kursy dolara i euro. Stan największych rynków światowych zależny jest z kolei od wielu wzajemnie powiązanych czynników. Wśród nich znajdziemy chociażby sytuację polityczną w kraju i na świecie, konflikty zbrojne, rosnącą inflację, spekulacje finansowe czy relację między podażą a popytem.
Najpopularniejszymi rodzajami paliwa tankowanymi w Polsce są: benzyna silnikowa, olej napędowy oraz gaz. Każdy z wymienionych rodzajów paliwa ma inną specyfikę, a także inny skład chemiczny i parametry, stąd podstawowa różnica w cenie. Zarówno benzyna, jak i diesel są pochodnymi tego samego surowca. Ropa naftowa w procesie rafinacji zostaje odpowiednio oczyszczona i przetworzona. LPG to z kolei mieszanina gazów ropopochodnych, która przechowywana jest w stanie skroplonym. Każdy z powyższych rodzajów paliwa przeznaczony jest dla pojazdów o innych układach silnikowych i innej specyfikacji ogólnej. Składowe cen benzyny, oleju i gazu będą się więc od siebie różnić proporcjami. Jakie zatem są faktyczne składowe ceny paliwa w Polsce?
Na paliwo przeznaczamy każdego miesiąca znaczne sumy, dlatego też dobrze jest wiedzieć, za co tak naprawdę płacimy. Koszt samego paliwa, które ląduje w naszym baku to oczywiście tylko część opłaty, którą musimy uiścić po każdorazowym zatankowaniu pojazdu. Poniżej znajdziecie najważniejsze składniki ceny benzyny.
To zdecydowanie najważniejsza składowa ceny każdego paliwa. Droga, którą ropa przechodzi od momentu wydobycia, przez proces oczyszczania i rafinacji, magazynowania i transportu gotowego produktu, aż do dostarczenia go do dystrybutora. Jest nie tylko długa i skomplikowana, ale również kosztowna.
Opłata akcyzowa jest podatkiem pośrednim, nakładanym na niektóre dobra w celu ograniczenia ich spożycia lub ze względu na wysoką akumulację zysku, w tym na paliwa.
Podatek od towarów i usług, zwany również inaczej podatkiem od tzw. wartości dodanej. Obejmuje zarówno sprzedawców, jak i nabywców.
Muszą uiszczać ją zarówno producenci paliw, jak i ich konsumenci. Wpływy z tej opłaty zasilają Krajowy Fundusz Drogowy oraz Fundusz Kolejowy.
Ta składowa ceny paliwa ma służyć czystości powietrza. Środki mają być przeznaczane na procesy związane z transformacją energetyczną i elektromobilnością w kraju. Mają trafiać do Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Opłata handlowa, którą pobiera konkretne przedsiębiorstwo skupujące i sprzedające paliwa.
Jak widać, w skład ceny paliwa wchodzi nie tylko koszt wyprodukowania benzyny, oleju napędowego czy gazu, ale także inne dodatkowe podatki i opłaty. Na zdecydowaną większość z nich, jako konsumenci, po prostu nie mamy wpływu, są one bowiem odgórnie regulowane przez państwo. Na przestrzeni miesięcy i lat cena paliwa i jej składowe mogą oczywiście ulegać zmianom, dlatego też dobrze jest na bieżąco śledzić rozwój tej kwestii. Możliwe są m.in. modyfikacje w zasadach funkcjonowania podatku VAT czy aktualnych przepisów dotyczących opłat akcyzowych. W końcu dobrze wiedzieć, na co w praktyce wydajemy pieniądze! Niezależnie od tego czy tankujemy prywatny samochód, pojazd służbowy, czy też nalewamy benzyny do kanistra.
Jesteś zainteresowany zakupem paliw? Sprawdź naszą ofertę: https://petromex.pl/oferta/paliwa/