Skontaktuj się z nami

Aby otrzymać dedykowaną ofertę i skorzystać z doradztwa eksperta

    Twoja wiadomość została wysłana

    Dziękujemy za skorzystanie z naszego formularza. Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24h

    Przepisy dotyczące oleju przepracowanego

    Przepisy dotyczące oleju przepracowanego

    Utylizacja zużytego oleju to coraz aktualniejszy problem, w dodatku jego skala ciągle się powiększa. Nie dotyczy już bowiem tylko pojedynczych użytkowników samochodów, ale nas wszystkich. Przepisy kategorycznie zabraniają traktowania oleju przepracowanego tak jak innych odpadów komunalnych. Zużyty olej nie może więc trafić do śmieci, tym bardziej nie można wylać go na ziemię. Jak więc pozbywać się go legalnie i bezpiecznie, nie szkodząc sobie i środowisku?

    Utylizacja oleju silnikowego – na czym polega problem?

    Olej przepracowany, zwany również olejem zużytym lub odpadowym, to ten, który spełnił już swoją funkcję i dłużej nie nadaje się do eksploatacji. Mamy tutaj na myśli nie tylko oleje przemysłowe, przepracowane oleje samochodowe czy też zużyte oleje spożywcze. Są to także oleje nieużywane, które utraciły swoje właściwości wskutek długotrwałego składowania, nieprawidłowego transportowania czy niewłaściwych warunków magazynowania.

    Według obowiązujących w Polsce przepisów olej przepracowany to odpad niebezpieczny. Jego utylizacja wymaga nie tylko specjalistycznej procedury oraz aparatury, ale także zachowania szczególnej ostrożności. Dokumentem, w którym znajdziemy aktualne zasady postępowania z olejami odpadowymi, jest Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 5 października 2015 roku w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi.

    Zużycie oleju w Polsce – liczby i fakty

    Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku zarejestrowano w Polsce 446 tys. 680 samochodów osobowych, prognozy na rok 2022 podają z kolei liczbę 485 tys. A w każdym z tych pojazdów olej należy wymienić przynajmniej raz w roku, lub częściej. Zależy to od rocznika, zużycia, rodzaju i eksploatacji auta. Objętość oleju, który z kolei zostaje wymieniony w przypadku niewielkiego silnika, to z reguły 4 litrów. Co to oznacza? Z samych tylko samochodów osobowych zarejestrowanych w Polsce w zeszłym roku powstało przynajmniej 1 786 720 litrów oleju przepracowanego. To oczywiście tylko część większej całości! Do otrzymanego wyniku należałoby dodać zużyty olej z samochodów dostawczych, olej przemysłowy, a także zużyty olej spożywczy. Wyliczenia te (raczej dość zaniżone) pokazują, że utylizacja zużytego oleju to temat, który nigdy nie był aktualny bardziej niż współcześnie. Zadbanie o prawidłową utylizację odpadów, które na bieżąco produkujemy, jest więc naszym obowiązkiem. I to nie tylko ze względu na własne bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo przyszłych pokoleń oraz planety, na której żyjemy.

    Dlaczego zużyty olej jest szkodliwy?

    Olej przestaje być zdatny do użytku po określonym czasie. Zarówno przez pierwotnie zawarte składniki chemiczne, ale przede wszystkim poprzez procesy stopniowo zachodzące na skutek zużycia. O jakich procesach m.in. mowa?

    • nasycenie związkami metali – związki metali zawarte w elementach silników i pozostałych częściach przenikają do oleju
    • przemiany dodatków uszlachetniających – związki, z których składają się dodatki szlachetne w oleju z czasem zmieniają swoją strukturę
    • piroliza węglowodorów – wskutek spalania paliwa i podgrzewania oleju do wysokich temperatur w oleju powstają węglowodory aromatyczne o silnie rakotwórczym działaniu.
    Utylizacja-oleju-przepracowanego

    Olej przepracowany powinien więc być traktowany jako odpad o wysokiej szkodliwości. I nie chodzi tutaj tylko o potencjalny mandat za łamanie przepisów! Istnieje bowiem wysokie ryzyko skażenia gleby, wód gruntowych, zanieczyszczenia powietrza czy wody pitnej, a w efekcie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt i roślin. Wyrzucanie przepracowanego oleju do śmieci, wylewanie do rzek lub jezior, wlewanie do dołów wykopanych w ziemi czy też spalanie to zupełnie niedopuszczalne rozwiązania. Z pewnością zaszkodzą nam i naszemu otoczeniu w teraźniejszości, ale także dadzą o sobie znać w przyszłości. W takim razie jak i gdzie utylizować olej legalnie i bezpiecznie?

    Zbiornik na olej przepracowany – wymagania

    Przechowywanie zużytego oleju powinno odbywać się w określonych warunkach. Przede wszystkim kluczowe jest zastosowanie odpowiednich zbiorników na olej przepracowany – te muszą być szczelne, dwupłaszczyznowe (wykonane z dwóch warstw stali lub tworzywa sztucznego), ich objętość nie może przekraczać 1m³, a ich jakość powinny potwierdzać atesty, certyfikaty oraz znak zgodności CE. Zbiorniki na olej przepracowany według wymagań prawnych powinny również być magazynowane na powierzchni utwardzonej oraz zadaszonej, co najmniej 10 m od budynków mieszkalnych i ujęć wody pitnej.

    Utylizacja oleju – możliwe rozwiązania

    Niektórzy decydują się na samodzielną wymianę oleju w samochodzie. W gospodarstwach domowych olej przepracowany pochodzi również z kosiarek, pił spalinowych, niewielkich pługów czy odśnieżarek. Zużyty olej w takiej sytuacji powinien być magazynowany w szczelnych opakowaniach. Pojemniki powinny nie przekraczać pojemności 1 metra sześciennego oraz znajdować się pod zadaszeniem, na utwardzonej powierzchni. Olej przepracowany można oddać w szczelnych pojemnikach do lokalnego PSZOK-u, zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego czy też stacji paliw.

    Utylizacja_oleju_przepracowanego

    Jeśli swoje auto na wymianę oleju oddajemy do serwisu samochodowego, utylizacja oleju silnikowego najczęściej leży po stronie serwisu. W takiej sytuacji jako klienci nie musimy się zastanawiać, gdzie utylizować olej. Skorzystanie z usług podmiotu posiadającego zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami to kolejne rozwiązanie. Do takich podmiotów zaliczymy m.in. autoryzowaną stację obsługi, autoryzowany serwis, warsztat samochodowy, czy wreszcie profesjonalne przedsiębiorstwa zajmujące się skupem i transportem zużytego oleju do miejsc, gdzie zostaje on poddany recyklingowi. To zdecydowanie najszybsza, najmniej czasochłonna i przede wszystkim najbezpieczniejsza opcja.

    Sprawna i skuteczna utylizacja zużytego oleju silnikowego 

    Wiemy już, że gromadzenie zużytego oleju niezależnie od ilości wiąże się z posiadaniem szczelnych pojemników o odpowiednich parametrach. Jak załatwić tę kwestię szybko i skutecznie, by uniknąć skażenia gleby i wód gruntowych oraz płacenia kar? Skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Najlepiej takiej, która zajmuje się nie tylko sprzedażą zbiorników, ale także skupem oleju przepracowanego. Firma Petromex oferuje sprzedaż solidnych pojemników z trwałego materiału, o dwupłaszczyznowej konstrukcji, które są wyposażone w sygnalizator przecieku i objęte 10-letnią gwarancją producenta. Swoje usługi w zakresie utylizacji zużytego oleju silnikowego Petromex kieruje nie tylko do klientów indywidualnych – oferuje także współpracę dla większych przedsiębiorstw z branży przemysłu czy transportu, które codziennie zużywają potężne ilości oleju. Niezależnie jednak od skali zużycia realizacja takiej usługi to prosty, 3-stopniowy proces, na który składa się: 

    • zgłoszenie zlecenia i ustalenie szczegółów,
    • wizyta specjalistów wyposażonych w odpowiedni sprzęt,
    • rozliczenie i wystawienie umowy.

    Utylizacja zużytego oleju wcale nie musi stanowić problemu, wystarczy nawiązać współpracę z profesjonalistami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie gospodarowania odpadami. Jeśli więc prowadzisz firmę, w której wykorzystywane są różnego rodzaju oleje i chciałbyś/-abyś zutylizować je w szybki, bezpieczny i legalny sposób, skontaktuj się z nami. 

    Zbiorniki_na _olej_przepracowany

    Jesteś zainteresowany naszą ofertą na skup lub zbiorniki na olej przepracowany? Skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Ciebie! https://petromex.pl/kontakt/

    Przeczytaj również

    Ustawa STIR, czyli walka z wyłudzeniami i łatwiejsza weryfikacja kontrahenta
    Ustawa STIR, czyli walka z wyłudzeniami i łatwiejsza weryfikacja kontrahenta Czytaj więcej
    Legalizacja zbiornika na paliwo – czym jest i jak ją wykonać?
    Legalizacja zbiornika na paliwo – czym jest i jak ją wykonać? Czytaj więcej