Wykorzystanie nawozów naturalnych w rolnictwie pozwala ograniczyć stosowanie sztucznych preparatów, a co za tym idzie, pozytywnie wpływa zarówno na koszty produkcji rolnej, jak i jakość wytwarzanej żywności. Należy pamiętać jednak o tym, że obowiązujące przepisy regulują nie tylko maksymalne dawki oraz okresy, w których można stosować nawożenie, ale odnoszą się także do sposobu przechowywania nawozów, co jest istotne z punktu widzenia ochrony środowiska. Jak zatem przechowywać nawozy naturalne? Jakie cechy muszą posiadać zbiorniki na nawozy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Jak wspomniano we wstępie, obowiązujące przepisy określają nie tylko możliwości wykorzystania nawozów w rolnictwie, ale regulują również kwestie ich przechowywania. Jest to efekt konieczności dostosowania się do Dyrektywy Rady Wspólnoty Europejskiej 91/676/EWG z dnia 12 grudnia 1991 roku dotyczącej ochrony wód przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez azotany pochodzenia rolniczego, czyli tzw. dyrektywy azotanowej. Wymaga ona tego, by Państwa członkowskie wyznaczyły obszary szczególnie narażone (OSN) lub opracowały Program działań mający na celu wdrożenie jej postanowień.
W Polsce podążono tą drugą ścieżką, a efektem podjętych działań jest ustanowienie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 5 czerwca 2018 roku „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych przez zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”. Jest to tzw. program azotanowy, który obowiązuje na terenie całego kraju od 27 lipca 2018 roku i nakłada na rolników różnego rodzaju obowiązku oraz ograniczenia.
Obowiązujący aktualnie program azotanowy reguluje między innymi kwestie stosowania i przechowywania nawozów naturalnych w rolnictwie, a celem stosowania tych reguł jest ochrona środowiska. Zgodnie z jego treścią do legalnego przechowywania nawozów mogą posłużyć:
W każdym z wymienionych wyżej przypadków istotne jest to, by pojemności i powierzchnie wykorzystywane do przechowywania nawozów były dopasowane do wielkości produkcji zwierzęcej wyliczonej na podstawie stanów średniorocznych danej grupy technologicznej zwierząt. W przypadku nawozów płynnych wymagane jest to, by dedykowany zbiornik umożliwiał przechowywanie ich przez okres minimum 6 miesięcy, a urządzenia do magazynowania nawozów naturalnych stałych powinny pozwalać gromadzić je przez okres co najmniej 5 miesięcy.
Co jeszcze warto wiedzieć w zakresie przechowywania nawozów? Otóż istotne może być to, że dozwolone jest czasowe przechowywanie obornika bezpośrednio na gruncie rolnym. Nie może trwać ono jednak dłużej niż 6 miesięcy liczonych od dnia utworzenia danej pryzmy oraz odpowiednio udokumentowane (lokalizacja pryzmy na mapie bądź szkicu działki). Stosowne dokumenty należy przechowywać wówczas przez 3 lata od dnia zakończenia przechowywania obornika, a ponowna pryzma w tym samym miejscu również może powstać dopiero po upływie tego okresu. Rolnicy muszą pamiętać także o tym, że zabronione jest przechowywanie bezpośrednio na gruncie przez cały rok kiszonek oraz pomiotu ptasiego.
Mając świadomość tego, że nawozy naturalne należy, przechowywać w sposób zgodny z obowiązującymi w tym zakresie przepisami warto wiedzieć również to, jakie wymagania powinny spełniać zbiorniki na nawozy. W praktyce muszą być one nie tylko szczelne, ale także wytrzymałe, co przełoży się na okres ich użyteczności. Powinny być zatem odporne zarówno na uszkodzenia mechaniczne, czy korozję, jak i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych i promieniowanie UV. Poza tym istotne jest to, by zbiorniki na nawozy były łatwe i wygodne w obsłudze, co bezpośrednio wpływa na komfort ich użytkowania. Wymienione cechy posiadają oferowane przez naszą firmę zbiorniki na nawozy płynne, wśród których dostępne są modele jedno- i dwupłaszczowe o pojemności od 9 000 do 22 000 litrów.
Zakup i wykorzystanie w gospodarstwie profesjonalnych zbiorników na nawozy to nie tylko spełnienie wymagań wynikających z obowiązujących przepisów, ale również krok w stronę modernizacji gospodarstwa oraz usprawnienia wykonywanych w nim czynności. Jest to efektem zalet dedykowanych zbiorników na nawozy, wśród których wymienić należy między innymi:
Podsumowując, należy stwierdzić, że wiedza w zakresie przechowywania nawozów w gospodarstwie jest istotna nie tylko z punktu widzenia obowiązujących przepisów prawa, ale także możliwości usprawnienia prac oraz maksymalizowania korzyści. Co więcej, warto ją nie tylko posiadać, ale również stosować, a co za tym idzie zapoznać się z naszą ofertą zbiorników na nawozy oraz inne substancje płynne.
Zobacz zbiorniki na nawozy z ofercie Petromex: https://petromex.pl/oferta/zbiorniki/zbiorniki-na-nawozy-plynne