Powrót wyższego VATu, nowelizacja ustawy biopaliwowej czy nowe złoża gazu w województwie wielkopolskim. Przedstawiamy przegląd najważniejszych wydarzeń z branży w grudniu 2022 roku.
W październiku 2022 roku uchwalona została ustawa o biopaliwach ciekłych i biokomponentach oraz ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Nowelizacja tej normy prawnej została już podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Znalazł się w niej m.in. zapis obniżający wymagany blending dla oleju napędowego do poziomu 5,2% oraz podwyższający limit wykorzystywania biokomponentów wytwarzanych z niektórych surowców np. alg, słomy czy biodegradowalnych odpadów komunalnych.
Spółka PGNiG odkryła ok. 600 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego, poszukując złóż w województwie wielkopolskim. Prezes PGNiG podkreśliła przy okazji ogłoszenia odkrycia, jak ważne jest zabezpieczenie potrzeb energetycznych państwa poprzez własne wydobycie błękitnego paliwa. Szacuje się, że prace wydobywcze rozpoczną się prawdopodobnie w 2025 roku.
Dzięki Tarczy Antyinflacyjnej od lutego 2022 stawki VAT na paliwo, energię i żywność były niższe. Od 1 stycznia 2023 wróciła jednak poprzednia stawka, która w przypadku paliwa wzrosła ponownie o 15% (z 8 na 23%). Dla konsumentów i wielu przedsiębiorców oznacza to wyższe ceny za energię elektryczną, ciepło systemowe czy paliwa.
Pierwsza ekologiczna biogazownia powstanie w województwie warmińsko-mazurskim w miejscowości Głąbowo. Grupa Orlen zapowiada, że inwestycja warta 180 mln złotych, przełoży się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla w transporcie ciężarowym. Uruchomienie biogazowni planowane jest na drugą połowę 2024 roku.
Według doniesień Reutersa, ze względu na zakłócenia w dostawie prądu spowodowanych atakiem zimy i mrozu, swoją działalność chwilowo zawiesiła rafineria Marathon Petroleum Corp. znajdująca się w Texas City. Wspomniana rafineria jest drugą co do wielkości rafinerią w USA, której przepustowość osiąga 593 tys. baryłek dziennie. Rzecznik firmy odmawia komentarza w tej sprawie.