Nowe złoża gazu ziemnego, utrzymywanie stałej ceny paliw po zakończeniu tarczy antyinflacyjnej, nowelizacja ustawy biopaliwowej czy zaangażowanie w energetykę atomową. Przedstawiamy przegląd wydarzeń branżowych z listopada.
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zakończyło poszukiwania złóż gazu ziemnego w powiatach średzkim i kościańskim, będących częścią województwa wielkopolskiego. Przygotowanie dwóch nowych złóż gazu do wydobycia zajmie, zdaniem PGNiG, około 3 lat. Roczne wydobycie może osiągnąć ok. 20 mln metrów sześciennych.Prezes PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak podkreśliła jak ważne jest zabezpieczenie energetyczne naszego kraju w dobie kryzysu i wojny w Ukrainie.
Na początku listopada Komisja Europejska poinformowała, że obecne ramy prawne nie zezwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, a paliwa silnikowe nie mogą korzystać z obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek wyjaśnił w mediach społecznościowych, że dzięki wykorzystaniu efekty synergii zrealizowanemu po ostatnich fuzjach koncern zrobi wszystko, aby kierowcy nie odczuli zmiany stawki VAT na 23%. Dodatkowo Obajtek podkreślił, że obecne ceny paliw w Polsce są jednymi z najniższych w całej Europie.
Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec listopada nowelizację ustawy, uchwaloną przez sejm w październiku, dotyczącą biokomponentów i biopaliw ciekłych oraz monitorowania i kontrolowania jakości paliwa.W nowej wersji ustawy określono minimalny poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 80% oraz wyższy limit wykorzystywania biokomponentów wytwarzanych z niektórych surowców np. alg, słomy czy biodegradowalnych odpadów komunalnych.
Dyrektor biura strategii PKN Orlen zapowiedział zmianę strategii koncernu w związku z połączeniem Grupy Orlen z PGNiG, co oznacza większe zaangażowanie w energetykę atomową. Działanie to ma ułatwić dekarbonizację zakładów przemysłowych oraz możliwość dostarczania ciepła do polskich gospodarstw domowych.