Fuzja PKN Orlen i PGNiG, produkcja petrochemii, kryzys paliwowy we Francji i dążenia Wielkiej Brytanii do niezależności energetycznej. Oto przegląd wydarzeń z branży w październiku 2022.
„Połączyliśmy się z PGNiG. Tym samym finalizujemy procesy przejęć, dzięki którym wchodzimy do grona 150 największych firm na świecie” napisał w mediach społecznościowych prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Tym samym zakończono procedurę fuzji, za którą opowiedziało się ponad 85% akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Uchwała przewiduje przeniesienie całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje grupy.
PKN Orlen umocnił niedawno swoją pozycję wiodącego producenta petrochemii w Europie Środkowej. Grupa uruchomiła niedawno w Czechach instalację wartą 831 mln CZK (ok. 166 mln zł), w której produkowany będzie dicyklopentadien (DCPD) – czyli płynny wodór – wykorzystywany w wielu branżach m.in. motoryzacyjnej, budowlanej, a nawet farmaceutycznej. Dzięki tej inwestycji Grupa Orlen znajduje się obecnie wśród 4 największych producentów DCPD w Europie.
Na początku października 2022 roku Francją wstrząsnął strajk w rafineriach TotalEnergies. Strajkujący walczyli o podwyżkę płac, w efekcie czego od 11 października na prawie 31% stacji paliw zabrakło paliwa. Sytuacja ma się powoli uspokajać, a prowadzone z pracownikami rozmowy, mają skłonić ich do wznowienia prac w rafineriach. Stacje zostaną zaopatrzone w paliwo, co jest dobrą wiadomością dla mieszkańców Francji. 15 listopada rząd francuski zredukuje rabat z 30 do 10 centów za litr paliwa.
Wielka Brytania przyznała koncesję na poszukiwanie i wydobywanie ropy naftowej i gazu ziemnego z Morza Północnego. Wśród zwolenników takiego działania króluje przekonanie, że pozwoli to Zjednoczonemu Królestwu na uzyskanie niezależności energetycznej. Przeciwnicy uważają, że rezygnacja z paliw kopalnych przyczyni się do poprawy stanu środowiska naturalnego. Rząd Wielkiej Brytanii zapewnia, że paliwa wydobywane na Morzu Północnym zastąpią import, co z kolei ma obniżyć ślad węglowy spowodowany transportem węgla na wyspy.