Skontaktuj się z nami

Aby otrzymać dedykowaną ofertę i skorzystać z doradztwa eksperta

    Twoja wiadomość została wysłana

    Dziękujemy za skorzystanie z naszego formularza. Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24h

    Pakiet Paliwowy 2 – nowelizacja ustawy 2018

    Pakiet Paliwowy 2 – nowelizacja ustawy 2018

    Wprowadzony we wrześniu 2016 tak zwany pakiet paliwowy doczeka się nowelizacji, mających jeszcze bardziej uszczelnić system podatkowy związany z rynkiem paliw oraz branżą energetyczną.

    Objęte prawem paliwowym zostaną kolejne paliwa płynne, które wcześniej nie wymagały koncesji. Jak szacują analitycy, nowym prawem zostanie objętych ponad dwa tysiące podmiotów.

    Podobnie jak w przypadku pierwszego pakietu paliwowego, wprowadzone zmiany dotyczyć będą kilku obszarów prawnych, krytycznych dla ściągalności podatku VAT, ograniczając luki, niejasności, bądź nieścisłości na styku prawa akcyzowego, energetycznego, podatkowego, skupiając się nadal w dużej mierze na wewnątrzwspólnotowym obrocie paliw płynnych.

    Co wprowadzał Pakiet paliwowy z 2016 roku – krótkie przypomnienie

    Pakiet paliwowy miał na celu uszczelnienie podatku VAT od paliw sprowadzanych do Polski z obszaru Unii Europejskiej (wewnątrzwspólnotowe nabycie paliwa). Przed wprowadzeniem pakietu paliwowego firmy zarejestrowane poza granicami Polski, posiadające koncesję na obrót paliwami na terenie RP, sprzedawały paliwa innym podmiotom zarejestrowanym poza granicami Polski. W ten sposób możliwe było unikniecie fiskusa przez przedsiębiorców, którzy wykorzystywali tę lukę zyskując przewagę nad firmami rozliczającymi się z fiskusem i odprowadzającymi podatek VAT do budżetu Państwa.

    Jedną z głównych zmian które wprowadził pakiet paliwowy, była konieczność rejestracji siedziby w Polsce, dla uzyskania koncesji na obrót paliwa z terenu Unii Europejskiej. Wprowadzona zmiana ograniczyła liczbę podmiotów posiadających koncesję, wpływy do budżetu państwa z opodatkowania handlu paliwami – w pierwszym kwartale 2017 wzrosły o ok 2,5 mld złotych, co ciekawe, wysokość tych wpływów, szacowano uzyskać dopiero w perspektywie roku.

    Istotą zmianą, wpływającą również na wysokość ściągalności podatków, był wprowadzony wraz z pakietem paliwowym obowiązek opłaty faktur do 5 dni z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia paliw płynnych.

    Nowelizacja pakietu paliwowego w 2018 roku

    Projekt ustawy dotyczący zmian w obowiązujących przepisach ma na celu dalsze uszczelnienie systemu podatkowego, zmiany dotyczyć będą ustaw dotyczących podatku akcyzowego, ordynacji podatkowej, prawa energetycznego.

    Z punktu widzenia rynku paliw, kluczowym elementem będzie rozszerzenie definicji paliw płynnych, aby ograniczyć import towarów, przeznaczanych jako półprodukty do wyrobu innych surowców (choćby smarów). Pakiet paliwowy oraz ustawa o podatku VAT definiuje przeznaczenie paliw, natomiast ustawa o prawie energetycznym już nie (stad nowelizacja prawa energetycznego w tym zakresie). Przedsiębiorcy wykorzystując tę lukę (brak określenia przeznaczenia paliw w prawie energetycznym), mogli uniknąć konieczności opłaty podatku VAT w terminie 5 dni (wprowadzonej w pakiecie paliwowym w 2016 roku).

    Podsumowując – najważniejsze zmiany w pakiecie paliwowym w 2018 roku:

    1 . W ramach prawa energetycznego – doprecyzowanie definicji paliw ciekłych poprzez wskazanie, że określone wyroby stanowią paliwa bez względu na różne możliwe ich zastosowania.

    2. Konieczność uzyskania koncesji dla podmiotów zajmujących się obrotem towarów zaklasyfikowanych wedle nowych przepisów jako paliwa ciekłe.
    Dodatkowo wraz z powyższymi zmianami, przewidywane są nowelizacje w prawie akcyzowym dotyczącym olejów smarowych, prawie ordynacji podatkowej oraz prawie upadłościowym.

    Projekt zmian ustaw są obecnie na etapie opiniowana – status z dnia 25.09.2018

    Szczegóły na stronie projektu Rządowego Centrum Legislacji:

    https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12308701/katalog/12493590#12493590

    Przeczytaj również

    Duże zmiany w obrocie środkami smarnymi. Co przewiduje projekt nowelizacji?
    Duże zmiany w obrocie środkami smarnymi. Co przewiduje projekt nowelizacji? Czytaj więcej
    Obowiązkowy termin rejestracji odbiorców na PUESC przedłużony
    Obowiązkowy termin rejestracji odbiorców na PUESC przedłużony Czytaj więcej