Sezon grzewczy w Polsce trwa najczęściej od października do maja. W tym czasie musimy ogrzewać nasze domy, ale też firmy i pomieszczenia, które wchodzą w ich skład. Często pojawia się więc pytanie, jaki rodzaj ogrzewania wybrać, aby zapewnić sobie ciepło nie tracąc przy tym majątku. W Polsce wciąż popularne jest ogrzewanie domu węglem oraz gazem. Jednak wielu właścicieli prywatnych gospodarstw domowych i przedsiębiorstw coraz częściej do ogrzewania wybiera olej opałowy.
Olej opałowy jest mieszaniną węglowodorów: aromatycznych, parafinowych i naftenowych. Uzyskuje się go w procesie rafinacji ropy naftowej. Jeżeli chodzi o olej opałowy, rodzaje możemy podzielić na 3 typy o różnych zastosowaniach. Ze względu na właściwości i parametry oraz zawartość składników mineralnych, które wytwarzają konkretne ilości ciepła, wyróżnia się olej opałowy lekki, olej opałowy średni i olej opałowy ciężki.
Istnieją też oczywiście inne podziały, w których bierze się pod uwagę m.in. zawartość siarki czy gęstość wybranych olejów.
Parametry każdego z powyższych typów różnią się od siebie składem oraz gęstością – od której zależy rozpylenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Różni się też lepkość oleju opałowego, która wpływa m.in. na stopień rozpylania paliwa oraz jego spalanie. Przeglądając olej opałowy i jego właściwości przed zakupem, należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, np. na jego wartość opałową. O tym, czym różni się wartość opałowa od ciepła spalania, przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule. Wielu użytkowników przed podjęciem decyzji zwraca również uwagę na temperaturę zapłonu oleju opałowego.
Olej lekki najlepiej sprawdza się w prywatnych gospodarstwach domowych oraz w małych i średnich zakładach przemysłowych. Co ważne, temperatura zapłonu oleju opałowego jest wysoka (minimum 55 stopni Celsjusza), dlatego jest bezpieczny do stosowania w domu i istnieje niewielkie ryzyko jego przypadkowego zapalenia czy wybuchu. Z sukcesem można zastosować go w instalacjach bezobsługowych. Ze względu na niewielką zawartość siarki olej jest przyjazny dla środowiska i wpisuje się w trend eko paliw, ponieważ utrzymuje powietrze wokół naszego domu czystszym. Co ciekawe, lekkie oleje opałowe zabarwia się chemicznie, aby nie były wykorzystywane jako napęd silników spalinowych.
Olej opałowy średni i ciężki stosuje się natomiast w dużych zakładach produkcyjnych jako środek ogrzewania instalacji grzewczych oraz opalania pieców technologicznych. Ciężkie oleje opałowe znajdują również swoje zastosowanie w elektrociepłowniach czy w przemyśle związanym z ogrodnictwem.
Właściciele domów i przedsiębiorstw ogrzewanych olejem opałowym powinni zwrócić uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim, przy zakupie oleju opałowego warto szukać tego, który odznacza się wysoką jakością i jest sprzedawany tylko przez zaufanych dostawców. Zyskujemy wtedy pewność, że zakupiony produkt jest odpowiednio oczyszczony. Nieoczyszczone oleje opałowe zawierają duże ilości siarki, które mogą prowadzić do częstych awarii kotłów i całych instalacji grzewczych. Wiąże się to również z pogorszeniem jakości spalania, co prowadzi do wyższych kosztów eksploatacyjnych systemu grzewczego w naszym domu czy przedsiębiorstwie. W Petromex stawiamy tylko na najlepsze jakościowe produkty – sprzedajemy olej opałowy Ekoterm od PKN Orlen.
Ponadto, warto zwracać uwagę, jak szybko dany dostawca realizuje zamówienie oraz czy ceny, które proponuje, są dla kupujących najkorzystniejsze, a koszty zakupu idą w parze z wysoką jakością produktu.
Stosowanie oleju opałowego, zwłaszcza w domach prywatnych, jest połączeniem komfortu użytkowania i ekologicznego podejścia do życia. Niestety, zakup kotła olejowego i całej instalacji wiąże się z niemałymi kosztami. Olej opałowy jest jednak bezpieczny w użyciu, spala się praktycznie całkowicie i nie pozostawia odpadów jak np. węgiel. Jest to więc świetne rozwiązanie dla osób ceniących sobie swój czas i porządek w kotłowni.
Sprawdź ofertę Petromex i zamów olej opałowy już dziś!