Wskaźniki takie jak wartość opałowa paliw, kaloryczność paliw czy ciepło spalania mogą brzmieć dość specjalistycznie i tym samym w wielu przypadkach odstraszać potencjalnych zainteresowanych. Tymczasem są one istotne dla wszystkich, którzy regularnie zaopatrują się w dowolny rodzaj paliwa – zarówno zawodowo, jak i prywatnie. Wartości energetyczne paliw to podstawowe wyznaczniki jakości opału. By więc dokonywać zakupów świadomie, warto w podstawowym stopniu zapoznać się ze znaczeniem tych pojęć w praktyce.
Wartość opałowa paliw, a ciepło spalania
Wartość opałowa paliw oraz ciepło spalania to parametry, które są ze sobą kojarzone, bywają używane zamiennie, a bardzo często po prostu są ze sobą mylone. Tymczasem dotyczą one dwóch różnych wskaźników jakości konkretnego paliwa. Ciepło spalania to ilość ciepła, jakie wydziela się w czasie całkowitego i zupełnego spalenia określonej ilości danego paliwa, jednak z zastrzeżeniem, że para wodna zawarta w spalinach skrapla się zupełnie. W uproszczeniu: ciepło spalania to energia, jaka wydziela się podczas spalania wszystkich składników konkretnego paliwa, w tym również wody. Zastosowanie tego parametru – w odróżnieniu od wartości opałowej – nie do końca pozwala skutecznie oszacować rzeczywistą jakość i kaloryczność danego paliwa.
Co to jest wartość opałowa?
Wartość opałową określa się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Parametr ten z kolei określa ilość ciepła wytworzonego podczas całkowitego spalenia jednostki paliwa przy założeniu, że para wodna znajdująca się w spalinach nie uległa skropleniu. Temperatura tychże spalin jest na tyle wysoka, że wilgoć w nich zawarta znajduje się w stanie gazowym. Wartość opałowa paliw określa więc ilość powstałej energii (ciepła) bez uwzględniania skraplania. Ciepło spalania zawsze będzie więc wyższe od wartości opałowej, jako parametr będzie wyglądać dużo korzystniej – niektórzy sprzedawcy mogą próbować to wykorzystywać. Pomylenie tych dwóch wskaźników może prowadzić do błędnej decyzji przy zakupie opału i przykrych konsekwencji.
Kaloryczność paliw – znaczenie w praktyce
Cena konkretnego paliwa to wbrew pozorom niekoniecznie najważniejszy wyznacznik zakupu. To właśnie wartość opałowa paliw (kaloryczność) jest właściwie najistotniejszym parametrem, jakim powinniśmy się kierować przy zakupie konkretnego paliwa. Przykład? Dwa interesujące nas rodzaje opału o tej samej cenie mogą mieć różną wartość opałową. Wyraźnie niższa cena konkretnego paliwa najpewniej będzie wiązać się z jego niższą wartością opałową. Płacąc mniej przy zakupie, oszczędzamy w krótszej perspektywie, jednak jeśli dane paliwo faktycznie ma niższą wartość opałową, dostarczy mniej energii niż inne w tym samym czasie i będziemy zmuszeni kupić więcej wcześniej, niż założyliśmy – oszczędność w takiej sytuacji jest więc złudna.
Wartość opałowa a rodzaj paliwa
Podstawowym czynnikiem warunkującym wartość opałową jest rodzaj danego paliwa. Metody określania kaloryczności są różne w przypadku paliw o stanie ciekłym, gazowym oraz stałym. Niezależnie jednak od tego wartości energetyczne paliw zależeć będą od procentowej zawartości czystych substancji przetwarzanych na energię (ciepło) oraz wilgoci w konkretnym paliwie, a więc od jego składu chemicznego.
Wartość opałowa drewna i pelletu
Wilgotność materiału to wyjątkowo istotny parametr w przypadku kaloryczności drewna. Parametr ten nieprzewyższający 20% (a najlepiej 15%) gwarantuje optymalną wartość energetyczną drewna. Kaloryczność każdego gatunku drewna opałowego obniża się proporcjonalnie do wzrostu jego wilgotności. W przypadku pelletu powstającego z odpadów drzewnych wartość energetyczna zależy w dużej mierze od rodzaju i jakości produktu. Wilgotność pelletu nie powinna przekraczać z kolei 10%. Pod względem wartości opałowej zdecydowanie lepiej wypada drewno iglaste oraz pellet z trocin drzew iglastych.
Przybliżona wartość opałowa drewna: 14–16 MJ/kg
Przybliżona wartość opałowa pelletu: 16–20 MJ/kg
Wartość opałowa węgla
Tutaj również wiele zależy od rodzaju i jakości paliwa. O kaloryczności opału może świadczyć także kolor. Im intensywniej czarny surowiec, tym większa wartość opałowa. Im większa zawartość szarych oraz białych odprysków, tym większa z kolei zawartość kamienia i niepożądanych domieszek, które obniżają wartość energetyczną. Wpływ na wydajność opału będą miały również takie parametry jak chociażby:
- uziarnienie,
- spiekalność,
- zawartość popiołu,
- zawartość siarki.
Przybliżona wartość opałowa węgla (groszek i orzech): 24–28 MJ/kg
Kaloryczność oleju opałowego i gazu płynnego
Wartość energetyczna oleju opałowego jest zdecydowanie najwyższa. Ponadto to również wyjątkowo wygodna forma ogrzewania: poza okresowymi przeglądami instalacje na olej opałowy nie wymagają bowiem żadnego działania ze strony użytkowników. Tutaj wilgotność nie może przekraczać 0,01%. Z kolei gaz płynny pod względem wartości opałowej prezentuje się dużo lepiej niż gaz ziemny. Charakteryzuje się stabilną jakością, co przekłada się na optymalną, stałą wartość energetyczną podczas spalania.
Przybliżona wartość opałowa oleju opałowego: 42–44 MJ/kg (olej Ekoterm: min. 42,6 MJ/kg)
Przybliżona wartość opałowa gazu płynnego: 40–43 MJ/kg
Szukasz nowych, lepszych rozwiązań?
Jeśli potrzebujesz przygotować się do sezonu grzewczego i nabyć konkretną ilość paliwa, w które zaopatrujesz się już od dawna, parametr wartości opałowej zdecydowanie usprawni proces i pozwoli dokonać najkorzystniejszego zakupu. Być może jednak rozważasz szeroko zakrojone zmiany w domu lub firmie i chciałbyś/-abyś móc postawić na możliwie najbardziej kaloryczny rodzaj opału. W końcu większa kaloryczność paliwa to oszczędność w każdym scenariuszu. Wartości energetyczne paliw płynnych prezentują się najkorzystniej, jednak w takiej sytuacji zawsze warto dokonać starannego porównania ofert dostępnych na rynku. Wyjątkowo istotne będzie nawiązanie współpracy z zaangażowanym, rzetelnym i doświadczonym sprzedawcą paliwa. Petromex od prawie 30 lat zajmuje się hurtową i detaliczną sprzedażą paliw, olejów grzewczych i smarów.
Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Skontaktuj się z nami, wspólnie znajdziemy dogodne rozwiązanie: https://petromex.pl/oferta/olej-opalowy/