Skontaktuj się z nami

Aby otrzymać dedykowaną ofertę i skorzystać z doradztwa eksperta

    Twoja wiadomość została wysłana

    Dziękujemy za skorzystanie z naszego formularza. Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24h

    Obowiązkowa rejestracja w bazie BDO do stycznia 2020 – najważniejsze informacje.

    Obowiązkowa rejestracja w bazie BDO do stycznia 2020 – najważniejsze informacje.

    BDO czyli baza danych o produktach i opakowaniach oraz gospodarce odpadami, ma na celu lepszy wgląd , a co za tym idzie, uszczelnienie procesu gospodarowania odpadami – na każdym etapie od wytworzenia odpadów, przez transport, po ich końcowe zagospodarowanie.

    Podobnie, jak w przypadku innych systemów elektronicznych wdrażanych w ostatnich latach mających na celu monitoring transportu towarów wrażliwych, przedsiębiorcy lub podmioty biorące udział w wytwarzaniu odpadów są zobowiązane do rejestracji w bazie BDO.

    Oleje, smary i oleje przepracowane a BDO

    W przypadku działalności związanej z recyklingiem, wytwarzaniem dystrybucją olejów i smarów konieczne jest wpis do bazy BDO – dotyczy to również podmiotów, zajmujących się usługami rozbiórki, remontów, czyszczenia zbiorników i wytwarzających przy tym odpady w ilościach większych niż te, które nie są wymagane w ustawie o ewidencjonowaniu odpadów.

    Najważniejsze zmiany i obowiązki w związku z BDO

    Od 2020 roku zostaną udostępnione kolejne moduły rejestru BDO, oraz najważniejsza zmiana – ewidencjonowanie odpadów oraz składanie sprawozdań dotyczących wytwarzania odpadów będzie możliwe wyłącznie droga elektroniczną.
    – Brak rejestracji w bazie BDO będzie skutkować brakiem możliwości wystawiania dokumentów oraz przyjmowania odpadów.

    – Kierowcy transportujący odpady będą mieli obowiązek posiadać kartę przekazania odpadów w przypadku kontroli przez odpowiednie służby.

    BDO – Ułatwienie procesów dzięki cyfryzacji od 2020

    Warto wspomnieć, że od 2020 baza BDO ma posiadać moduł integracyjny API – co umożliwi szybsza pracę i automatyzacje raportowania w przypadku firm korzystających z własnego oprogramowania do gospodarowania odpadami. Dzięki integracji z oprogramowaniem i zapewne dostosowaniem wydawców oprogramowania do bazy danych BDO, możliwe będzie szybsze i wygodniejsze ewidencjonowanie oraz generowanie i wysyłanie raportów rocznych.

    Krótkie przypomnienie dotyczące BDO:

    Sam rejestr BDO został uruchomiony w styczniu 2018 roku, prowadzony był przez marszałków województw, do rejestru obligatoryjnie wpisane zostały podmioty wymienione w art. 51 i art. 234 ust. 3 ustawy o odpadach, czyli:

    1) wprowadzających produkty,
    2) wprowadzających produkty w opakowaniach,
    3) prowadzących jednostki handlu detalicznego lub hurtowego, w których są oferowane torby na zakupy z tworzywa sztucznego, objęte opłatą recyklingową, o której mowa w art. 40a obowiązek pobrania opłaty recyklingowej ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi
    4) gospodarujących odpadami

    W maju 2019 roku zostały wprowadzone aktualizacje, w tym nowe wzory karty przekazania odpadów oraz roczne zestawienie o odpadach zostało wprowadzone w wersji elektronicznej – za pomocą formularza.

    Jak sprawdzić czy podmiot podlega obowiązkowi rejestracji w BDO?

    Najprościej wypełnić ankietę na stronie Ministerstwa Ochrony Środowiska:

    https://bdo.mos.gov.pl/home/obowiazek_rejestracji/

    Sam wniosek lub jego aktualizację można pobrać tutaj:

    https://bdo.mos.gov.pl/home/wnioski/

    Przeczytaj również

    Składowe ceny paliwa, czyli za co właściwie płacimy
    Składowe ceny paliwa, czyli za co właściwie płacimy Czytaj więcej