28 lipca 2023 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej podpisał ustawę o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym, mającą na celu wdrożenie przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1057 z 15 lipca 2020 r. Wprowadzenie tej ustawy stanowi istotny krok w harmonizacji i uporządkowaniu przepisów dotyczących transportu drogowego w Unii Europejskiej.
Nowa ustawa jest częścią tzw. Pakietu Mobilności I, którego głównymi celami jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy i ochrony socjalnej dla kierowców oraz równych warunków konkurencji dla przedsiębiorstw transportowych. Ustawa wprowadza zasady dotyczące delegowania kierowców na terytorium Polski, kontroli przestrzegania przepisów, współpracy z innymi państwami członkowskimi oraz sankcji za naruszenie tych regulacji.
Przepisy ustawy obejmują m.in.:
Ustawa precyzuje również wyłączenia od stosowania jej przepisów, określa zasady współpracy z przewoźnikami drogowymi z państw trzecich oraz wprowadza mechanizmy kontroli i egzekucji.
Wprowadzenie nowej ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym to z założenia krok w stronę ochrony pracowników oraz równych warunków konkurencji na rynku transportowym. Zmiany te pozwalają Polsce na włączenie się w wysiłki Unii Europejskiej na rzecz poprawy standardów pracy i działalności przedsiębiorstw w sektorze transportu drogowego.