Porozumienie na międzynarodowym Szczycie Klimatycznym COP28, otwarcie pierwszych w Polsce komercyjnych stacji tankowania wodorem czy też najniższe od lipca 2023 roku notowania giełdowe ropy Brent – przed Wami przegląd najważniejszych wydarzeń na rynku paliw z listopada.
Jeden z czołowych graczy na polskim rynku paliw – Orlen – otworzył pierwsze w Polsce komercyjne stacje tankowania wodoru. Pierwsza z nich powstała w Poznaniu, w pobliżu pętli tramwajowej Miłostowo, druga w Rybniku. Choć z nowoczesnych obiektów mogą korzystać wszyscy posiadacze pojazdów napędzanych wodorem, na razie głównymi odbiorcami są Poznańskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Komunikacja Miejska Rybnik. Pierwsze publiczne stacje tankowania wodoru w Polsce to jedna z wielu składowych szeroko zakrojonej strategii Orlenu w ramach zaangażowania w rozwój czystszych rozwiązań energetycznych: na projekty związane z wodorem spółka planuje zainwestowanie 7,4 mld zł do 2030 roku.
Notowania giełdowe ropy naftowej Brent spadły poniżej 80 USD za baryłkę, osiągając tym samym najniższy poziom od końca lipca 2023 r. Głównych przyczyn doszukiwać należy się nie tylko w wysokim wydobyciu tego surowca w Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim w zwalniającej gospodarce największego importera ropy na świecie – Chin. Zahamowanie konsumpcji tradycyjnych paliw czy zwiększone zainteresowanie pojazdami elektrycznymi na rynku chińskim to tylko niektóre z przytaczanych przy tej okazji powodów. Wkrótce po spadku cena nieznacznie wzrosła, przełamując tym samym strefę wsparcia 82,50 USD.
30 listopada w Dubaju odbył się międzynarodowy szczyt klimatyczny COP28, wzięli w nim udział przedstawiciele prawie 200 państw. Jednym z tematów poruszanych na wokandzie w stolicy Emiratów Arabskich było globalne odchodzenie od paliw kopalnych. Końcowy dokument zawiera wezwanie skierowane do państw na całym świecie – do stopniowego, sprawiedliwego i uporządkowanego odchodzenia od paliw kopalnych, by do 2050 roku osiągnąć zerową emisję. Wśród ekspertów nie brak jednak wątpliwości: finalne oświadczenie, choć jednogłośnie świadczy o porozumieniu w tej sprawie, nie zawiera żadnego konkretnego zobowiązania.