W dobie wyjątkowo niestabilnych cen nabywanie zbiorników na paliwo zyskuje coraz większą popularność. By jednak przechowywanie paliwa w celach komercyjnych lub prywatnych odbywało się bezpiecznie dla ludzi i środowiska, niezbędna jest legalizacja zbiorników paliwowych. Wszystkie kwestie związane bowiem z użytkowaniem zbiorników na paliwo określane są przez odpowiednie przepisy. Czym jest legalizacja zbiorników paliwowych i co warto o niej wiedzieć?
Legalizacją nazywamy ogół czynności, który prowadzi nas do stwierdzenia prawnego, że konkretny przyrząd (w tym przypadku zbiornik) spełnia ściśle określone wymagania. Warto wyróżnić tu legalizację pierwotną, jednostkową i ponowną. Pierwsza wykonywana jest przed wprowadzeniem przyrządu do użytkowania, drugą przeprowadza się w sytuacji przyrządów o szczególnym zastosowaniu, wreszcie trzecia wykonywana jest w przypadku przyrządów, które funkcjonują już w obiegu. Jak widać, proces całościowej legalizacji zbiorników paliwowych będzie obejmował zarówno sprawdzenie zbiorników przez inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego przed ich dopuszczeniem do użytkowania, jak również ich późniejsze regularne kontrole bezpieczeństwa.
Proces legalizacji zbiorników paliwowych polega oczywiście na faktycznej kontroli stanu jakości zbiorników przez inspektorów UDT, jednak należy pamiętać, że pozytywne rozpatrzenie wniosków będzie niemożliwe bez kompletnej dokumentacji. Już na etapie zakupu zbiornika jego producent jest zobowiązany dostarczyć klientowi zestaw dokumentów, które zawierają m.in.:
Część z nich może wydać się nieistotna, zachęcamy jednak do skrupulatnego zbierania wszystkich dokumentów dotyczących konkretnego zbiornika. Większość okaże się niezbędna przy kolejnych etapach legalizacji zbiornika paliwowego. Czy jednak każdy zbiornik na paliwo musi zostać zarejestrowany? Jakie wymogi prawne należy spełnić? Wreszcie jak dokonać procesu legalizacji?
W świetle przepisów każdy zbiornik na paliwo powinien być wyposażony w podwójny płaszcz. Co to oznacza? Zewnętrzny warstwa stanowi zabezpieczenie na wypadek rozszczelnienia w pierwszej warstwie. Oprócz tego wymaga się, by każdy taki zbiornik dwupłaszczyznowy był również wyposażony w czujniki maksymalnego napełnienia. Ponadto obudowa zbiornika musi zostać odpowiednio zabezpieczona przed nieupoważnionym dostępem. Pozostałe wymagania mają związek z podstawowym parametrem, jakim jest pojemność zbiornika.
Zbiorniki nieprzekraczające pojemnością 2500 l mogą, ale nie muszą zostać zgłoszone do Urzędu Dozoru Technicznego. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia to właściciela z obowiązku wykonywania regularnych prac konserwacyjnych. W przypadku zgłaszania takiego zbiornika do UDT przydadzą się podstawowe dokumenty takie jak:
W przypadku zbiorników o pojemności od 2500 do 5000 l konieczne jest zarejestrowanie ich w lokalnej jednostce UDT. Ograniczony dozór techniczny wiąże się również z koniecznością przeprowadzania odpłatnego badania technicznego co 2 lata. Tutaj oprócz podstawowej dokumentacji opisanej powyżej przyda się również:
W przypadku największych zbiorników (powyżej 5000 l pojemności) ich rejestracja w lokalnej jednostce UDT jest konieczna. Tutaj również obowiązkowe będzie przeprowadzanie odpłatnego badania technicznego co 2 lata. Jeśli zaś chodzi o niezbędne dokumenty, oprócz podstawowych wymienionych powyżej, przydadzą się również zgody na eksploatację wydane przez Państwową Straż Pożarną oraz Państwowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Warto również pamiętać, że uprawnieni przedstawicieli lokalnych Urzędów Dozoru Technicznego w dowolnym momencie mogą skontrolować, czy dany zbiornik został zgłoszony. Ponadto w przygotowaniu jest nowelizacja ustawy Sent Connect Plus, według której zgłoszenie zbiornika będzie wymagać potwierdzenia, w celu przejścia do kolejnych etapów rejestracji w Urzędzie Regulacji Energetyki (URE). Projekt ustawy jest w fazie analizy zgłoszonych uwag, a data jej wprowadzenia nie jest na razie znana.
Listę placówek Urzędu Dozoru Technicznego można znaleźć na stronie internetowej www.udt.gov.pl. Po wybraniu odpowiedniej placówki należy wypełnić wniosek o przeprowadzenie badania urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu/eksploatującego, a do niego dołączyć komplet dokumentów od producenta, inne niezbędne dokumenty oraz plan usytuowania zbiornika oraz obiektów z nim sąsiadujących (może zostać sporządzony odręcznie). Wniosek oraz dokumentację można złożyć osobiście lub drogą internetową przez ePUAP. Po zaakceptowaniu wniosku inspektor UDT ustala termin inspekcji, podczas której sprawdza m.in. szczelność zbiornika, działanie jego systemów dystrybucji oraz czujników, a także miejsce posadowienia zbiornika. Na podstawie pozytywnego wyniku badania UDT wydaje decyzję zezwalającą na eksploatację urządzenia, a także księgę rewizyjną urządzenia.
Warto pamiętać o tym, że na długowieczność zbiornika na paliwo ogromny wpływ ma jego regularne serwisowanie. To nie tylko gwarancja pozytywnego wyniku badania technicznego co 2 lata, ale także bezpieczeństwo, komfort i skuteczność użytkowania zbiornika na co dzień. Prace takie jak litrażowanie zbiornika, naprawa bieżących usterek, wymiana filtrów, czyszczenie zbiornika, przygotowanie go do utylizacji czy wreszcie doradztwo w zakresie bezpiecznego użytkowania zbiornika i magazynowania paliwa najlepiej zlecić profesjonalnej i doświadczonej firmie. Jeśli masz pytania, skontaktuj się z nami telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz kontaktowy dostępny na naszej stronie internetowej. Specjaliści Petromex odpowiedzą na twoje pytania i zaproponują optymalne rozwiązania.