Skontaktuj się z nami

Aby otrzymać dedykowaną ofertę i skorzystać z doradztwa eksperta

    Twoja wiadomość została wysłana

    Dziękujemy za skorzystanie z naszego formularza. Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24h

    Jaki zbiornik na paliwo wybrać?

    Jaki zbiornik na paliwo wybrać?

    Wybór zbiornika na paliwo to ważna kwestia, która nie powinna być bagatelizowana. Mimo że obecnie panuje pewna dowolność w wymaganiach dotyczących magazynowania paliwa, warto zwrócić uwagę na zbiorniki, w których go składujemy. Samo przygotowanie miejsca pod zbiornik jest mało skomplikowane, należy jednak pamiętać o wymaganiach bezpieczeństwa – zbiornik musi znajdować się minimum 5 metrów od zabudowań oraz minimum 10 metrów od budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej oraz granicy działki, powinien byc również ustawiony na równej i stabilnej powierzchni.

    Często próbujemy zaoszczędzić i nie zwracamy uwagi na konsekwencje takich decyzji, a tani i niesprawdzony zbiornik, może być przyczyną wielu szkód, na które będziemy narażeni w przyszłości. Część rolników twierdzi, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przechowywać olej opałowy, olej napędowy i inne substancje ropopochodne w tych samych zbiornikach. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie zbiorniki są wykonane z takiego samego tworzywa, które będzie odporne na działanie produktów z ropy naftowej. Dodatkowo, używanie zbiorników typu mauser, może spowodować odmowę dostawcy paliw ze względu na konsekwencje prawne, nie zapominajmy również, że przechowywanie paliw w zbiorniku niespełniającym wymaganych norm, może mieć negatywny wpływ na jakość paliwa.

    Część z pojemników jest zaprojektowana tylko na krótkotrwałe magazynowanie i nie będzie możliwa do dalszego wykorzystania. W przypadku uszkodzenia zmagazynowane paliwo po prostu wyleje się na zewnątrz. Poza naszym nieumyślnym uszkodzeniem zbiornika, uważać musimy również na degradację tworzywa sztucznego, które może być wywołane na przykład działaniem promieni UV.

    Jaką pojemność zbiornika wybrać?

    Przed wyborem zbiornika warto zastanowić się, ile paliwa zużywamy w danym sezonie – w okresie letnim i zimowym, tak aby nie przeinwestować, a pojemność zbiornika była w pełni wykorzystana. Pojemność jest ważnym aspektem również, jeżeli chodzi o dalsze utrzymanie zgromadzonego paliwa. W ofercie jednej z najpopularniejszych marek zajmujących się zbiornikami na paliwo – Kingspan, możemy wybrać pojemniki o pojemnościach 2500, 3500 i 4000 l. I właśnie takie zbiorniki są dość często wybierane przez polskich rolników.

    Większe pojemności mają uzasadnienie, gdy wykorzystujemy maszyny o większym zapotrzebowaniu na paliwo, wtedy warto rozważyć zakup zbiornika 5-10 tys. l. Każdy zbiornik jest poddawany rygorystycznym testom w tym zrzucaniu z wysokości, najeżdżaniu maszyną czy przepychaniu po placu. Wynika to z tego, że producentów obowiązują ścisłe normy, które muszą zostać spełnione, aby produkt mógł wyjść na rynek.

    Na co jeszcze warto zwrócić uwagę poza pojemnością zbiorników?

    To przede wszystkim wygoda użytkowania, sprawdzony producent oraz dostępność i jakość części wymiennych pojemników. Sam zbiornik jest bardzo wytrzymały, dlatego warto sprawdzić, w jakim stanie są dodatkowe elementy jak pompa, przepływomierz czy przewody. Przede wszystkim jednak dbajmy o wysokiej jakości filtr, który odpowiada za główne zadania zbiornika.

    Jeśli już wybierzemy odpowiedni produkt, nie możemy zapomnieć o okresowym serwisie, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że wszystkie elementy zbiornika są w dobry stanie i nic nie zagraża prawidłowemu przechowywaniu paliwa. Dodatkowo możemy pomyśleć o integracji z systemami dostępu i monitoringu xtrack, które pozwolą nam wygodnie i łatwo śledzić stany naszych zbiorów paliwowych. Takie systemy możemy zainstalować w każdej chwili, mogą być one uzupełnieniem w dalszej kolejności.

    Przeczytaj również