Skontaktuj się z nami

Aby otrzymać dedykowaną ofertę i skorzystać z doradztwa eksperta

    Twoja wiadomość została wysłana

    Dziękujemy za skorzystanie z naszego formularza. Odpowiemy na Twoją wiadomość w ciągu 24h

    Jak zadbać o zbiorniki paliwowe i flotę po zimie?

    Jak zadbać o zbiorniki paliwowe i flotę po zimie?

    Wraz z powiewem wiosennych wiatrów wiele osób zaczyna wyczekiwać ciepłych dni i rozpoczyna sezonowe przygotowania w swoich domach i ogrodach. Jednak, do wiosny oprócz nieruchomości warto przygotować też swoje maszyny, zbiorniki paliwowe i pojazdy. Długie zimowe miesiące, zwłaszcza w niektórych regionach, mogą mocno wpłynąć na stan pojazdów, wymagając od właścicieli floty dodatkowej uwagi i staranności. W tym artykule przypomnimy, które czynności warto wykonać, aby zadbać o flotę, zapewniając nie tylko bezpieczną, ale także niezawodną eksploatację pojazdów, urządzeń i zbiorników przez cały rok.

    Przede wszystkim – przegląd techniczny

    Każdy kierowca samochodu osobowego powinien pamiętać o stanie technicznym swojego pojazdu przez cały rok. Sezonowe przygotowanie pojazdów wymaga wymiany płynów eksploatacyjnych, sprawdzenia stanu opon i układu hamulcowego oraz dokładnego umycia podwozia. Są to czynności, które powinno się wykonać po zimie, ale należy kontrolować stan techniczny pojazdu cały czas, ponieważ zaniedbania w tym zakresie mogą prowadzić do ukarania mandatem, a w najgorszym przypadku być przyczyną groźnych wypadków komunikacyjnych.

    Przygotowując samochód osobowy po zimie warto oddać go pod opiekę profesjonalnych serwisów samochodowych, aby mieć pewność, że pojazd jest w pełni gotowy do pracy i nie stwarza zagrożenia na drodze.

    Dbaj o flotę cały rok

    Podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, także flota pojazdów ciężarowych, cystern i innych pojazdów użytkowych wymaga regularnej kontroli stanu technicznego. Kontrola oleju silnikowego, płynu hydraulicznego czy płynu do chłodzenia, jest niezwykle ważna dla prawidłowego działania silników i innych podzespołów. Dodatkowo, ze względu na znacznie większe obciążenie i intensywną eksploatację, kontrola stanu opon oraz układu hamulcowego jest jeszcze bardziej kluczowa w przypadku samochodów ciężarowych.

    W przypadku cystern i innych pojazdów użytkowych, istotna jest również kontrola stanu zbiorników i instalacji do przewozu materiałów niebezpiecznych. Wszelkie uszkodzenia, wycieki czy inne nieprawidłowości mogą prowadzić do zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz środowiska naturalnego. Dlatego, podobnie jak w przypadku samochodów osobowych, warto korzystać z usług profesjonalnych serwisów samochodowych i regularnie kontrolować stan techniczny pojazdów ciężarowych i innych pojazdów, aby zapewnić bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie floty przez cały rok.

    Kontroluj filtry

    W samochodzie, oprócz płynów eksploatacyjnych, kluczową rolę odgrywają filtry, które chronią silnik przed rozmaitymi zanieczyszczeniami. Bardzo ważny jest filtr oleju, który wychwytuje nieczystości w oleju i zapobiega ich przedostawaniu się do silnika. Filtr paliwa pełni podobną funkcję, zabezpieczając silnik przed wodą, kurzem i innymi nieczystościami, występującymi w paliwie.

    Wymiana filtrów powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami producenta, aby zapewnić maksymalną skuteczność. Warto jednak pamiętać, że w przypadku częstej eksploatacji pojazdu, filtry trzeba wymieniać częściej.

    Dbałość o samochód firmowy jest niezwykle ważna, szczególnie gdy pojazd pokonuje setki kilometrów dziennie. Właściwa pielęgnacja i regularna wymiana materiałów eksploatacyjnych nie tylko podnoszą poziom bezpieczeństwa, ale także przyczyniają się do oszczędności. Wymiana oleju i filtrów to inwestycja, która zwróci się w przyszłości!

    Nie tylko samochody – zadbaj także o zbiorniki!

    Wiele biznesów oraz prywatnych właścicieli domów posiada zbiorniki na paliwo lub olej opałowy. Niestety, ich czyszczenie jest często zaniedbywane, chociaż jest to część bezpiecznego magazynowania paliw, którą zgodnie z przepisami m.in. BHP i PPOŻ, należy wykonywać, aby uchronić produkty, miejsce znajdujące się w ich pobliżu, a także samochody i urządzenia przed zagrożeniem. Po mroźnych miesiącach, do tego wszystkiego dochodzi jeszcze wytrącająca się parafina, która powoduje zwiększenie lepkości paliwa, a w konsekwencji problemy z jego dostarczeniem do silnika. Dlatego koniecznie należy regularnie kontrolować i serwisować zbiorniki, aby zminimalizować ryzyko awarii i zapewnić bezpieczną eksploatację floty.

    Warto też zaznaczyć, że zanieczyszczenia wewnątrz zbiornika paliwa są również poważnym zagrożeniem dla układu dystrybucyjnego zbiornika i pojazdów lub maszyn z niego tankujących. Częste czyszczenie zbiorników na olej napędowy i opałowy pozwala uniknąć wielu problemów m.in. uszkodzenia pompy czy zapychania filtrów, które wymaga ich częstej wymiany. Należy mieć na uwadze, że troska o zbiorniki na paliwo to nie tylko kwestia aspektu wizualnego, ale również bezpieczeństwa i wydajności całego systemu zasilania lub ogrzewania.

    Przygotuj swoją flotę na sezon letni

    Należy pamiętać, że wymienione w artykule czynności wiążą się z zapewnieniem bezpieczeństwa użytkowników samochodów, maszyn czy zbiorników, dlatego powinno się dbać o ich stan techniczny, wymianę filtrów czy czyszczenie przez cały rok, nie tylko po zimie. Przygotowanie floty pojazdów do każdego sezonu to proces wieloetapowy, który wymaga uwagi i zaangażowania.

    Wybierając usługi Petromex, w skład których wchodzi m.in. czyszczenie i serwis zbiorników paliwowych oraz dostawy paliw płynnych, przedsiębiorcy mogą mieć pewność, że ich flota jest zawsze przygotowana do pracy, a zbiorniki na paliwo są w pełni funkcjonalne i bezpieczne.

    Przeczytaj również

    Ustawa STIR, czyli walka z wyłudzeniami i łatwiejsza weryfikacja kontrahenta
    Ustawa STIR, czyli walka z wyłudzeniami i łatwiejsza weryfikacja kontrahenta Czytaj więcej
    Branża paliwowa w obliczu nowych wyzwań – wrzesień 2024
    Branża paliwowa w obliczu nowych wyzwań – wrzesień 2024 Czytaj więcej