Zgodnie z obowiązującymi przepisami zużyty olej musi zostać odpowiednio zutylizowany bądź zregenerowany. Jest to szczególnie problematyczne dla przedsiębiorstw zużywających ogromne ilości tego typu płynów. Gdzie można oddać zużyty olej? Czy można na nim zarobić? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniższym artykule.
Czym jest zużyty olej?
Zastanawiając się nad tym, gdzie oddać zużyty olej warto wiedzieć to, co kryje się pod tym pojęciem. Olej zużyty nazywany także przepracowanym jest bowiem olejem, którego nie można wykorzystać ponownie z jego pierwotnym przeznaczeniem. W praktyce jest to zatem zarówno zużyty olej samochodowy, jak i olej spożywczy, czy przemysłowy, którego nie można zastosować drugi raz. Co więcej, może to być także olej, który nie był do tej pory używany, ale jest klasyfikowany jako odpadowy, np. ze względu na nieodpowiedni sposób przechowywania. Zgodnie z przyjętą definicją w polskim prawie „przez oleje odpadowe rozumie się wszystkie oleje smarowe lub przemysłowe, które nie nadają się do zastosowania, do którego były pierwotnie przeznaczone. W szczególności są to zużyte oleje z silników spalinowych i oleje przekładniowe, a także oleje do turbin i oleje hydrauliczne”.
Gdzie oddać zużyty olej – przepisy prawa
Zużyty olej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa klasyfikowany jest jako odpad niebezpieczny, co jest efektem jego szkodliwości dla środowiska. W związku z tym nie można wylewać go do ziemi, spalać w nieprzystosowanych do tego procesu piecach czy używać w jakikolwiek inny sposób. Gdzie oddać zużyty olej silnikowy, przemysłowy bądź spożywczy? Otóż musi on zostać w odpowiedni sposób zutylizowany lub zregenerowany, co oznacza, że powinien trafić do firmy, która się tym zajmuje. Oczywiście jest to kontrolowane, co określa Dyrektywa Rady Unii Europejskiej z 1997 roku, zgodnie z którą przepracowany olej jako odpad niebezpieczny musi być segregowany w zakresie magazynowania, ewidencji oraz utylizacji. W związku z tym przedsiębiorcy działający w branżach zużywających ogromne ilości oleju zobowiązani są do ewidencji płynów odpadowych oraz przekazywania ich wyspecjalizowanym odbiorcom. Utylizacja na własną rękę może powodować ogromne konsekwencje finansowe i prawne. Dla firmy istotne powinno być jednak nie tylko wywiązanie się z obowiązujących przepisów, ale także dbałość o środowisko naturalne oraz fakt, że zużyty olej można sprzedać.
Skup zużytego oleju – jak to działa?
Przedsiębiorcy zastanawiający się nad tym, gdzie oddać zużyty olej spożywczy, przemysłowy bądź samochodowy, czyli między innymi mechanicy, właściciele restauracji czy firmy transportowe i przemysłowe powinni współpracować z wyspecjalizowanym punktem skupu przepracowanego oleju. Jest to wyspecjalizowany podmiot, który skupuje i profesjonalnie zabezpiecza zużyty olej, zanim trafi on do utylizacji bądź regeneracji. Jak działa to w praktyce? Otóż proces jest bardzo prosty, ponieważ przedsiębiorca zgłasza chęć sprzedaży zużytego oleju, który magazynuje w przystosowanych do tego zbiornikach, a po jego odbiorze przez firmę skupującą tego typu odpady otrzymuje stosowne zaświadczenie potwierdzające przekazanie przepracowanego oleju. Jest ono bardzo ważne, ponieważ firma może być kontrolowana w tym zakresie, a wielu przedsiębiorców oraz gospodarstwa rolne posiadające powyżej 75 hektarów użytków rolnych ze względu na rodzaj i zakres prowadzonej działalności muszą być wpisane do elektronicznego rejestru BDO, który jest prowadzony przez marszałków województw.
Gdzie oddać zużyty olej silnikowy – ceny na skupie
Dla przedsiębiorcy istotne może być nie tylko to, gdzie można oddać zużyty olej silnikowy lub inny, ale również to, ile można na tym zarobić. W związku z tym warto wiedzieć, że cena przepracowanego oleju uzależniona jest w dużej mierze od stopnia jego zanieczyszczenia, czyli jakości odpadu. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę zużytego oleju jest aktualna cena ropy naftowej. Jeżeli będzie ona niska, to cena przepracowanego oleju na skupie również nie będzie wysoka. Poza tym na oferowaną stawkę może wpływać także ilość zużytego oleju posiadanego przez firmę, ponieważ im będzie go więcej, tym wyższa może być cena. Co więcej, niektóre punkty skupu zużytego oleju określają minimalne ilości oleju, które są w stanie odebrać od klienta, by opłacało im się to finansowo. Z reguły jest to wówczas około 400 litrów. W tym miejscu warto podkreślić także to, że olej na skupie wyceniany jest nie w litrach, ale w kilogramach. Waży się go przy użyciu specjalistycznych wag, a 1 litr to zazwyczaj około 0,8 kilograma, chociaż niekiedy przelicznik może być inny.
Przechowywanie zużytego oleju
Wyzwanie dla przedsiębiorców stanowi nie tylko to, gdzie oddać zużyty olej samochodowy czy przemysłowy, ale również to, w jaki sposób przechowywać przepracowane płyny. Zanim trafią one do skupu lub profesjonalnej utylizacji musi zebrać się ich odpowiednio duża ilość, dzięki czemu odbiór będzie opłacalny. W związku z tym zużyte oleje powinny trafić do przystosowanych do tego zbiorników, które są nie tylko szczelne, ale również odporne na uszkodzenia mechaniczne. W praktyce zbiorniki tego typu mają różną pojemność, co pozwala wybrać pojemnik odpowiadający ilości oleju zużywanego w firmie.
Zużyty olej w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK)
O ile firmy z reguły odsprzedają zużyty olej, co pozwala im spełnić wymogi prawne w zakresie prawidłowej utylizacji odpadów niebezpiecznych to osoby prywatne z reguły nie wiedzą co z nim zrobić. W efekcie olej spożywczy z reguły niestety trafia do zlewu bądź sedesu, a wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie oddać zużyty olej z kosiarki czy gdzie można oddać zużyty olej samochodowy po samodzielnej wymianie. Warto zatem wiedzieć, że przyjmują go punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, które funkcjonują w każdej gminie. Oczywiście chcąc oddać tam zużyty olej, należy zamknąć go w szczelnym pojemniku oraz na bieżąco uiszczać opłaty za odbiór odpadów komunalnych.
Podsumowując, należy stwierdzić, że firmy, których specyfika działalności powoduje zużywanie dużych ilości oleju, powinny w odpowiedni sposób ewidencjonować i utylizować przepracowane płyny, co jest wymagane przez prawo. Istotne jest także to, że zużyty olej można sprzedać, w związku z czym warto zapoznać się z naszą ofertą skupu oleju przepracowanego oraz oferowanymi przez nas zbiornikami na zużyty olej.
Zobacz zbiorniki na olej przepracowany w ofercie Petromex: https://petromex.pl/oferta/zbiorniki/zbiorniki-na-olej-przepracowany-zuzyty/