Każdego dnia produkuje się tony odpadów niebezpiecznych różnego rodzaju, a ich utylizacja jest ściśle określona przepisami. Nie inaczej jest w przypadku przepracowanego oleju, który wymaga zarówno odpowiedniego podejścia, jak i specjalistycznego sprzętu.
Im niebezpieczniejszy materiał, tym bardziej restrykcyjne przepisy, a oleje przepracowane (określane również mianem olejów odpadowych lub zużytych) z pewnością zaliczają się do tej grupy. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko przestrzegać przepisów prawa, ale być również świadomym konsekwencji ich złamania.
Dlatego dzisiaj rozłożymy to zagadnienie na czynniki pierwsze.
W SKRÓCIE:
- Olej przepracowany to olej zużyty, który zalicza się do niebezpiecznych materiałów.
- Przepisy w Polsce restrykcyjnie określają, w jaki sposób utylizować olej odpadowy.
- Odpowiednia utylizacja oleju przepracowanego powinna być przeprowadzona przez specjalistów, którzy dysponują właściwym sprzętem.
Co to jest olej przepracowany?
W najprostszych słowach olejami przepracowanymi można określić wszystkie oleje mineralne, które nie są już zdatne do użycia. Tę prostą definicję warto jednak rozszerzyć.
I tak do grupy takich produktów można zaliczyć:
- oleje samochodowe,
- oleje przemysłowe,
- oleje spożywcze.
Co jednak kryje się pod określeniem „nie są zdatne do użycia”? Może się to odnosić do naturalnego zużycia produktu w wyniku eksploatacji, degradacji spowodowanej niewłaściwym wykorzystaniem lub przechowywaniem albo zanieczyszczenia innymi substancjami.
Jak widać stosunkowo prosta definicja jest bardzo szeroka, a wszechstronne stosowanie takich olejów w różnych branżach sprawia, że sposób, w jaki stają się one „przepracowane” może być zróżnicowany i zależy od konkretnego zastosowania.
Jedno pozostaje niezmienne – przepisy prawa, które określają sposób utylizacji.
Ogrzewanie olejem przepracowanym – prawo polskie
Przepisy w Polsce określają olej przepracowany jako odpad niebezpieczny, co oznacza, że produkt musi być poddany ściśle określonemu procesowi utylizacji. Z drugiej jednak strony prawo nie zabrania posiadania w swoim gospodarstwie czy zakładzie przemysłowym pieca na przepracowany olej, a taki sprzęt można stosunkowo łatwo – i legalnie – kupić na aukcjach czy w sklepach internetowych.
I owszem, kupić można, ale nie można z niego korzystać, bo spalanie przepracowanego oleju legalne już nie jest (z drobnymi wyjątkami, ale są to sytuacje bardzo rzadkie i wymagają odpowiednich zgód i rozbudowy instalacji o dodatkowe filtry). Co więcej, takie działanie jest również niebezpieczne – zarówno dla środowiska, jak i w szerszym aspekcie dla zdrowia i życia ludzi.
Jedyną legalną drogą pozbycia się oleju przepracowanego jest oddanie go do punktu zbiórki odpadów niebezpiecznych, do punktu odbioru zużytego oleju lub bezpośrednio do firmy, która zajmuje się jego utylizacją.
Jak widać konsekwencje nieprzestrzegania prawa mogą być bolesne dla portfela, a to tylko jedna strona medalu, bo niewłaściwa utylizacja substancji niebezpiecznych wpływa negatywnie na środowisko, a w rezultacie na nas wszystkich.
Spalanie przepracowanego oleju – zagrożenia
Nie bez powodu przepracowany olej jest zaliczany do odpadów niebezpiecznych, a jego niewłaściwe przechowywanie i utylizacja stanowią poważne zagrożenie – ich lista jest długa, a poniżej wymieniamy kilka podstawowych.
Zagrożenia wynikające ze spalania przepracowanego oleju lub z jego niewłaściwego przechowywania:
- emisja toksycznych substancji,
- zanieczyszczenie powietrza, gleby i wód,
- wyjałowienie gleby,
- potencjalne problemy zdrowotne związane z np. wdychaniem oparów.
Oczywiście, te przykłady to hasła, które kryją pod sobą różne konsekwencje. Co więcej, nie pojawiają się one pojedynczo, bo spalanie oleju oddziałuje zazwyczaj na wiele aspektów środowiskowych i zdrowotnych jednocześnie.
Ponadto, te zagrożenia są ze sobą powiązane, co oznacza, że negatywny wpływ spalania oleju na środowisko i zdrowie może być wzajemnie potęgowany. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, które zapewnią odpowiedni recykling odpadów niebezpiecznych.
Chcesz pozbyć się przepracowanego oleju zgodnie z prawem? Skontaktuj się z naszą firmą, a profesjonalnie zadbamy o transport i utylizację odpadów niebezpiecznych z Twojej firmy lub gospodarstwa domowego.