Zima w Polsce łagodnieje z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to okres, kiedy pojazdy są narażone na działanie skrajnych czynników atmosferycznych. Ujemne temperatury, nieustanna wilgoć, sól na drogach czy oblodzona nawierzchnia dróg – na te aspekty zdarza się narzekać nie tylko właścicielom prywatnych samochodów i maszyn rolniczych, ale także przedsiębiorcom dysponującym flotą aut służbowych i wreszcie użytkownikom naziemnych zbiorników paliwowych. Koniec roku to ostatni dzwonek na przygotowanie samochodu do zimy i zabezpieczenie paliwa w każdym zbiorniku.
Przedsiębiorcy chętnie inwestują w nowe pojazdy służbowe: począwszy od firm transportowych, przez małe biznesy, których pracownicy działają w trybie mobilnym, aż po przedsiębiorców rolniczych. We wszystkich przypadkach odpowiednie przygotowanie pojazdu do zimy zwiększa szanse na przetrwanie tych kilku miesięcy w bezpieczeństwie i komforcie oraz z możliwie jak najmniejszymi stratami finansowymi.
O ile sól na drogach czy oblodzona nawierzchnia dróg będą miały wpływ tylko na wybrane elementy pojazdów, jak chociażby opony, podwozie czy karoseria, o tyle pozostałe czynniki wpłyną również na pracę silnika i wreszcie samo paliwo. Co wymienić w każdym aucie przed zimą, by przygotować flotę na kilka miesięcy mrozu i wilgoci? Jak zabezpieczyć przed sezonem zimowym maszynę rolniczą? Wreszcie jak zadbać o paliwo przechowywane w zbiornikach naziemnych? Oto kilka najważniejszych porad!
Regularny przegląd pojazdu przynajmniej raz w roku pozwoli na usuwanie najpoważniejszych awarii. To także okazja, by na bieżąco pozbywać się tych pomniejszych usterek. Być może warto rozważyć zlecenie dodatkowego przeglądu floty aut zaraz przed nadejściem zimy? W firmie Petromex wdrożyliśmy przeglądy podstawowych układów pojazdu raz na miesiąc, co pozwala przeciwdziałać poważniejszym usterkom i pozytywnie wpływa na żywotność sprzętu.
Przed rozpoczęciem sezonu sprawdź stan opon (w przypadku samochodów ciężarowych będą to najczęściej opony całosezonowe) i jeśli jest taka potrzeba, wymień je na nowe. W przypadku aut osobowych warto skontrolować stan opon zimowych jeszcze przed ich założeniem. Różnica między oponami letnimi i zimowymi polega nie tylko na dużo agresywniejszym bieżniku, ale także szerszym kanale centralnym opony oraz samym składzie mieszanki ogumienia (dużo większa zawartość krzemionki). Te parametry przekładają się na optymalną miękkość opon, ich elastyczność nawet przy najniższych temperaturach, a co za tym idzie – lepszą przyczepność pojazdu.
Słaby akumulator to zimą gwarantowane problemy z uruchamianiem silnika. W pojeździe każdego rodzaju warto sprawdzić przed zimą stan naładowania akumulatora specjalnym miernikiem. Jeśli sprawdzić w ten sposób całą flotę aut, może okazać się, że cześć akumulatorów wystarczy podładować, część jednak wymaga wymiany na nowe. Jeśli jednak zastanawiasz się, co wymienić w aucie przed zimą, akumulator może stanowić odpowiedź.
Przed nadejściem zimy zarówno w przypadku floty aut służbowych, jak również maszyn rolniczych warto sprawdzić i uzupełnić poziom płynów – oleju, płynu chłodniczego oraz płynu do spryskiwaczy. Nie bez znaczenia jest również kondycja filtrów: powietrza, paliwa czy oleju.
Ten temat dotyczy zarówno przedsiębiorców dysponujących flotą aut, użytkowników maszyn rolniczych, jak również posiadaczy naziemnych zbiorników na paliwo. W sezonie zimowym sprzedawane jest paliwo w zmodyfikowanej wersji: o wyższej prężności pary i zawierające specjalne dodatki pochłaniające wilgoć. Warto jednak pamiętać o tym, że zwłaszcza w przypadku oleju napędowego można użyć dodatkowych preparatów – tzw. depresatorów, które zapobiegają wytrącaniu się z ropy parafiny i zabezpieczają działanie układu paliwowego. W przypadku zewnętrznych zbiorników istotne będzie ich regularne czyszczenie i serwisowanie w ciągu całego roku, a także tankowanie do pełna na sam sezon zimowy, co zapobiegnie pojawianiu się rdzy.
W przypadku pojazdów eksploatowanych przez cały rok warto dowiedzieć się, jak przygotować auto do zimy pod kątem szkodliwego działania soli drogowej. Ta z jednej strony zmniejsza ryzyko wpadnięcia w poślizg, jednak z drugiej niekorzystnie wpływa na stan podwozia i nadwozia. Przed pierwszymi mrozami warto przede wszystkim usunąć ślady korozji, uzupełnić ubytki lakieru i pozbyć się nadgnitych elementów nadwozia. Wreszcie można rozważyć także zaaplikowanie powłoki antykorozyjnej, która zabezpieczy nadwozie przed rdzą, ale także działaniem soli.
Niektóre maszyny są użytkowane wyłącznie w sezonie letnim. Zwłaszcza w przypadku maszyn rolniczych przygotowanie pojazdu do zimy powinno polegać na oczyszczeniu go z błota, piasku i pyłu, sprawdzeniu stanu powłok, usunięciu ewentualnych ognisk korozji oraz sprawdzeniu stanu elementów takich jak akumulator, alternatora i prądnica. Jeśli tylko istnieje taka możliwość pojazd najlepiej przechowywać w zamkniętym pomieszczeniu, pod zadaszeniem, a przynajmniej pod grubą plandeką.
Przed nadejściem zimy warto zinwentaryzować wyposażenie sprzętowe kierowców floty i uzupełnić potencjalne braki. Zimą w każdym aucie przydadzą się na pewno solidna skrobaczka do szyb, odmrażacz do szyb i zamków czy też niewielka łopata do odgarniania śniegu. Dobrze, by na wyposażeniu firmy były również klemy do ładowania akumulatorów, prostownik, a także kilka zestawów łańcuchów na koła.
Paliwo w zbiornikach samochodowych to jedno, natomiast warto również zadbać o przygotowanie do zimy zewnętrznych zbiorników paliwowych. Tutaj na pewno kluczowe będzie czyszczenie zbiornika – zarówno to bieżące w ciągu całego roku, jak i to ostatnie, zaraz przed nadejściem mrozów. Warto przed zimą wyczyścić zbiornik z dwóch głównych powodów:
Przy okazji czyszczenia zbiornika na paliwo oraz jego serwisowania warto również pamiętać o wymianie filtrów. Firma Petromex oferuje kompleksową obsługę w tym zakresie: proponujemy nie tylko wynajem i sprzedaż zbiorników, ale także ich regularne serwisowanie, czyszczenie, wykonywanie prób szczelności, usługi z zakresu bezpiecznego użytkowania i wiele innych.
Przygotowanie samochodu do zimy, zwłaszcza jeśli w grę wchodzi cała flota aut lub maszyny rolnicze, bardziej niż jako wydatek należałoby rozpatrywać w kategorii inwestycji. Zadbanie o wszystkie powyżej opisane kwestie pozwoli nie tylko rozpocząć sezon zimowy bez stresu i zbędnych problemów. Coroczne zatroszczenie się o dobre opony, naładowanie akumulatora, jakość paliwa, przechowanie pojazdu czy wyczyszczenie i napełnienie zewnętrznego zbiornika przed zimą pozwoli korzystać ze sprzętu o wiele dłużej. Skontaktuj się z nami, jeśli masz dodatkowe pytania. Potrzebujesz usług z zakresu serwisowania lub czyszczenia zbiornika na paliwo? Może jesteś zainteresowany hurtową lub detaliczną sprzedażą paliwa? Wszystko to, a nawet więcej znajdziesz w ofercie firmy Petromex. Czekamy na twoje zgłoszenie!