Olej silnikowy – rodzaje, funkcje, parametry

Pakiet paliwowy 2 – proponowane zmiany
26 marca 2018
Rzetelny dostawca paliw - weryfikacja
Jak zweryfikować dostawcę paliw?
3 września 2018
Pokaz wszystkie

Olej silnikowy – rodzaje, funkcje, parametry

Olej silnikowy - informacje

Wymiana oleju silnikowego to gwarancja bezawaryjnej pracy jednostki napędowej, dlatego producenci aut zalecają przeprowadzać ją co kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy kilometrów przebiegu. Jakie rodzaje produktów są dostępne na rynku i na co zwracać uwagę przy wyborze oleju?

Dlaczego regularna wymiana oleju jest tak istotna?

Olej silnikowy to płyn zmniejszający tarcie między częściami składowymi jednostki napędowej – dzięki niemu wolniej się zużywają, a silnik dłużej działa bezawaryjnie. Schładza je też podczas pracy, tym samym nie dopuszczając do ich przegrzewania się. Poza tym zapobiega korozji i chroni elementy silnika przed zabrudzeniem. Niestety w miarę eksploatacji samochodu zużywa się i stopniowo traci swoje właściwości, w związku z czym trzeba go regularnie wymieniać.

Rodzaje olejów silnikowych

W sprzedaży dostępne są trzy rodzaje olejów silnikowych:

  • mineralne
  • półsyntetyczne
  • syntetyczne.

Oleje mineralne bazują na ropie naftowej. Stworzono je z myślą o silnikach benzynowych o niezbyt dużych osiągach i silnikach wysokoprężnych z pośrednim wtryskiem. Przeważnie stosuje się je w starszych samochodach, ponieważ nie obciążają uszczelnień. Niestety dość szybko tracą na jakości – ich wydajność spada, a lepkość się obniża, co szczególnie dotkliwie kierowcy odczuwają zimą, gdy nie mogą odpalić auta.

Natomiast oleje półsyntetyczne i syntetyczne powstają m.in. z pochodnych ropy naftowej. Półsyntetyki, podobnie jak oleje mineralne, nie obciążają uszczelnień. Wolniej się też od nich starzeją. Przeznaczone do zastosowania w samochodach z silnikiem benzynowym o wielopunktowym wtrysku oraz w pojazdach wyposażonych w silniki wysokoprężne.

Spośród produktów dostępnych na rynku oleje syntetyczne są najlepsze pod względem jakości. Dzięki temu, że znoszą duże obciążenia, stosuje się je w autach z jednostkami napędowymi o dużej mocy. Charakteryzuje je niska lepkość i odporność na spore obciążenia termiczne – zachowują swoje właściwości nawet w niskich temperaturach.

Na co zwracać uwagę przy wyborze oleju silnikowego?

Olej silnikowy należy dobierać według zaleceń producenta umieszczonych w instrukcji. Podczas selekcji trzeba zwrócić uwagę na rodzaj produktu i jego lepkość, czyli gęstość. Parametr ten determinuje płynność cieczy i szybkość jego przepływu w zależności od temperatury. W zimie zaleca się używać olejów o niskiej lepkości, a w lecie o wyższej. Właściciele pojazdów wyposażonych w filtr cząstek stałych powinni sięgnąć po produkty wydzielające w czasie spalania mniejszą ilość sadzy, by uniknąć jego zbyt szybkiego zapchania się.

Zadzwoń
77 4536 403